ANASAYFA VİDEO GALERİ FOTO GALERİ FİRMA REHBERİ İLANLAR İLETİŞİM   HABER İHBARI    CANLI TV
 


Ekip çalışmasıyla gelen başarı - - Sanat Sokağı Dergisi
 
EKİP ÇALIŞMASIYLA GELEN BAŞARI
BU HABERİN EKLENME TARİHİ 2012-01-28 / 21-44

 

Anasayfa'ya Dön 12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto
Tüm Haberleri  
Ekip çalışmasıyla gelen başarı

İlimizin çalışkan ve başarılı bürokratlarından olan İzzet Baysal Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Hüseyin İka göreve geldikleri 4 yıl içerisinde yapılan çalışmaları değerlendirdi.

Elde edilen başarının öncelikle Sağlık Bakanlığında yapılan sistem değişikliğine bağlı olduğunu belirten İka; “Kurumumuzun bugünlere gelmesi bir ekip çalışmasının, 1300 personelin özverisiyle olmuştur” dedi.

 

Nöbetçi uzman hekim sayısı 1’den 8’e çıkartıldı

Daha önceki yıllarda hastanede 1 uzman hekimin nöbetçi kalabildiğini dile getiren Başhekim Hüseyin İka; “Hizmet anlamında gelinen noktayı anlayabilmek adına söylemeliyim ki, göreve geldiğimiz ilk yılda hastanemizde 1 uzman hekim nöbetçi kalabiliyordu. Şuanda faklı branşlarda 5 ayı uzman hekimimizin yanında 3 hekim arkadaşımızda idari nöbetçi olarak gece görev yapmaktadır. Yani kurumumuz hiç durmaksızın 24 saat aksamadan hizmet vermektedir” ifadelerine yer verdi.

 

2012 yılı bütçesi 55 Milyon Lira

2012 yılı hedeflerinden de bahseden İka; “2012 yılında 400 yatak kapasiteli yeni bir hastane binasıyla ünite sayımızı 2 düşürmeyi planlıyoruz. Böylelikle istihdamı daha iyi sağlamak, daha iyi tasarruf tedbirleri alacak bir yapıya kovuşmak istiyoruz” dedi. Kurumumuzun 2012 yılı bütçesi 55 milyon lira civarın olduğunu belirten Başhekim Hüseyin İka; “Bu bütçenin %40’nı kısmını personelimizin ek ödemeleri ve maaşları oluşturuyor. Hedefimiz bu bütçeyi daha yükseklere çıkartarak modern ve çağdaş hizmet kalitemizi yükseltmek olacaktır” ifadelerini kullandı.

 

Ekip çalışmasıyla gelen başarı

İzzet Baysal Devlet Hastanesi Başhekimi Op Dr. Hüseyin İka 2008 yılından itibaren yapmış oldukları çalışmalar hakkında bilgi verirken, bu süreçte yakalanan başarının da sırlarını açıkladı.

Elde edilen başarıyı tek başına üstlenmesinin yanlış olacağını söyleyen İka, ‘Biz çok iyi bir ekiple disiplinli ve özveriyle çalıştık. Başarımızın en önemli faktörü budur” dedi.

Göreve geldikleri ilk günden itibaren aynı heyecanla çalıştıklarını söyleyen Başhekim Hüseyin İka; “ 2008 yılının Mart ayında göreve başladım. Göreve geldiğimde yürümekte olan güzel bir sağlık hizmeti vardı. Bu vesileyle benden önce emeği geçen bütün arkadaşlara teşekkür ediyorum. Ancak her geçen gün sağlık sektörünün hizmet çeşitliliği ve kalitesi arttığı için göreve geldiğimde farklı işler yapmak zorunluluğu hissettim. Bu düşünceyle ilk önce personel verimliliğini ele aldık. Personelimizi kırmadan, yormadan verdikleri hizmeti nasıl artırırız düşüncesiyle hareket ettik ve bunu başardık” ifadelerini kullandı.

 

Siyasi temsilcilerimizin hakkını yiyemem

Yapılan diğer çalışmalar hakkında da açıklamalar yapan İka; “Hekimlerimizde ki kadro azlığı konusunda çalışmalarımız oldu. Bu 4 yıllık başhekimlik dönemimde ilimizin siyasi temsilcilerinin haklarını yiyemem. Bize her konuda destek verdiler. Siyasilerimiz bakanlıkla aramızda köprü oldular ve taleplerimizin gerçekleşmesinde büyük emek verdiler. Bu sayede hastanemizin birçok eksiğini gidermiş olduk. Ayrıca daha önce hastanemize sağlık hizmeti için gelen hastalarımızın gördükleri eksik hizmetleri gidermeye çalıştık. Bunlardan bir tanesi kantin hizmeti idi. Sabahın erken saatlerinde hastaneye gelen bir hastanın, bütün gün devam edecek tedavi, tetkik sürecinde oturup dinleneceği ve ihtiyaçlarını gidereceği bir kantine gereksinim vardı.  Bu son derece önemliydi. Sayın vekillerimiz o dönem kantinle ilgili 200 bin lira ödenek çıkarttılar. Kantinin projesini hazırladık, ihalesi yaptık. 200 bin liranın, 120 bin lirasıyla bu işlemleri gerçekleştirdik. 120 bin liraya ihalesini gerçekleştirdiğimiz kantinin hastanemize yıllık geliri 200 bin lira oldu.  Kantin verdiği hizmetin yanında hastanemize 1 yılda 80 bin lira gibi bir maddi kazançta sağladı. Bu ödenekten geriye kalan miktarla diyaliz merkezini yaptık” dedi.

 

Yoğun bakım ünitesinin kapasitesi 3 kişiden 20 ye çıkartıldı

Göreve geldikleri ilk günlerde çok acil şekilde yoğun bakım ünitesinin yatak sayısını artırıp modernize ettiklerini belirten İka; “Göreve geldiğimiz ilk dönemlerde yoğun bakım ünitesinde 3 tane suni solunum cihazı vardı. 10 yataklı yoğun bakım ünitemize 10 adet suni solunum cihazı aldık. Bundan ayrı bir 10 yataklık yoğun bakım ünitesi daha açtık. Yani göreve geldiğimizde 3 hastanın yatabildiği yoğun bakım ünitemizde şimdi 20 hasta yatabiliyor.  Bu yoğun bakım ünitelerinde sadece il içerisinden değil, il dışından da gelen hastalar yatıyor. Şuan eksik gördüğüm ve bir an önce yapılması düşündüğüm, il dışından gelen hastaların konaklayabileceği bir misafirhane yapmak. Bunu eksik olarak görüyorum. Burada hasta yakınlarının kalacak yeri olmayabilir. Otele gidecek parası olmayabilir. Bu sebeple biz onları kurum bünyesinde ağırlayabileceğimiz bir misafir hane yapmak zorundayız” dedi.

 

Bir kişiyle değil ekip halinde hizmet verdik

Hastanenin nükleer tıp bölümünü açtıklarını dile getiren Hüseyin İka; “Hastanemizde MR hizmetini zenginleştirdik. Şuanda günde 100’e yakın MR çekiliyor. MR istenen hastaların işlemi aynı gün sonuçlandırılıyor. Bütün bunları yaparken kurumsal bir nitelik arz etmesi adına hastane içerisinde yapılan bütün işlerin kararlarını ortak akılla almaya çalıştık. Bakanlığımızın istediği hizmet kalitesi standartları var. 1000 maddeye yakın bir listeden oluşuyor. Bu standartlarda istenilen düzeye gelebilmek için bir kalite ekibi kurduk. Bu kalite ekibi çalışmaları takip etti ve bizlere de yön verdi.  Böylece bu hizmetin bir kişi değil, bir ekip halinde verildiğini hem kurum içinde hem de kurum dışına kanıtlamış olduk” cümlelerini kullandı.

 

Ünite sayısı 2 ye düşürülecek

Kurum içerisinde her türlü israftan kaçındıklarını söyleyen Başhekim İka; “Başhekimliğim sürecinde kurumda yaptırdığımız panolarda veya duyurularda tek kişinin ismini kullanmadık. Kullanacaksak ta makam ismi kullandık.  Başhekimlik dedik. Çünkü daha öncesinde yaşadığımız benzer sıkıntılar vardı. Başhekim duyuru ve panolarda kendi ismini kullanıyordu ve başhekim değiştiğinde bütün panolar çöpe atılıp tekrar yaptırılıyordu. Biz bu israfı önlemek ve bizden sonra geleceklere örnek olmak istedik.  Kurumsal bir yapıya bürünme adına çok büyük emek verdik. Sivil Savunmayla ilgili çalışmalar yaptık. Kurumun yangınla ilgili çalışmalarının altyapılarını oluşturduk.  2011 yılının Mart ayı itibariyle Kadın Doğum Ünitesiyle birleşerek hem branş çeşitliliğimizi hem yatak sayımızı hem de verilen hizmet kalitesini artırmış olduk.  Ancak 3 farklı ünitenin olması bizi istediğimiz noktaya götürmüyor.  Önümüze bazı engeller çıkartıyor. Bu üç üniteyi tek veya en kötü ihtimalle 2 üniteye indirmeye çalışıyoruz. Bununla ilgili alt yapımızı oluşturduk. Kararlarımızı da çıkarttırdık. İnanıyorum önümüzdeki günlerde bu konu tamamen netleşecektir.  Bu çalışmalar Sağlık Bakanlığının ön gördüğü çalışmalardı. Biz sadece bunları hayata geçirmek için çaba sarf ettik. Bunda sadece benim değil kurum içerisinde çalışan 1.300 kişinin emeği vardır. Bütün çalışmalar bir ekip ruhuyla yapılmıştır” dedi.

 

Hedefine ulaşan ilk il Bolu oldu

Şuanda evde hasta bakma anlamında Türkiye’deki en yüksek oranda hizmet veren illerden bir tanesi olduğumuzu söyleyen Hüseyin İka; ‘Bu anlamda ülke genelinde hedefine ulaşan ilk il Bolu’dur. 1200’ün üzerinde hastaya evde sağlık hizmeti veriyoruz’ ifadelerine yer verirken gelinen noktayı ve 2012 yılı hedeflerini şöyle açıkladı; “Hekim ve hemşire açısından bir eksiğimiz yok. Oldukça iyi bir hekim sayısına sahibiz. Daha önceki yıllarda hastanemizde 1 uzman doktor nöbetçi kalırken, şimdi genel cerrahi, anestezi, dâhiliye, kadın doğum ve çocuk hastalıkları branşlarında 5 tane uzman hekim nöbetçi kalıyor. Ayrıca 3 tane uzman hekimde idari nöbetçi olarak her gece görev yapıyor. Yani hastanemizde her gece 8 tane uzman hekim hazır bulunuyor.

 

Kalite geliştirme ekibimiz her branşta birim sorunlarını değerlendirdi ve onlara bir hedef koyduk. Kurumumuz 2011 yılını kaliteli bir denetim geçirdi. 92 puan gibi çok iyi bir puan aldık. 2012 yılındaki hedefimiz 95 puana çıkmaktır.

 

2012 yılında 400 yatak kapasiteli yeni bir hastane binasıyla ünite sayımızı 2 düşürerek ve böylelikle istihdamı daha iyi sağlamak, daha iyi tasarruf tedbirleri alacak bir yapıya kovuşmak istiyoruz. Kurumumuzun 2012 yılı bütçesi 55 milyon lira civarındadır. Bu bütçenin %40’lık bir kısmı personelimize ek ödeme ve maaş olarak dağıtıyoruz. Hedefimiz bu bütçeyi daha yükseklere çekerek kurum çalışanlarının memnuniyetini artırmak, verdiğimiz hizmetin çeşitliliğini artırmak, kurumdan hizmet alan vatandaşlarımızın daha modern ve çağdaş hizmet alabilmesini sağlamaktır”


Ekip çalışmasıyla gelen başarı : Google'da Ara
Ekip çalışmasıyla gelen başarı


Etiketler : hüseyin ika bolu
 
 
 ADI SOYADI :  
 
 E-MAİL :  
 
 
 
 
 
 
YORUMLAR
 AbdUllah 14:05 - 04.02.2012

        Eski Başhekimler Dr.Erdal Bey Dr.Fahrettin Bey Dr.Ergun Bey Başta olmak üzere Halihazırdaki Başhekim Hüseyin Beyle birlikte devlet hastanesi bayağı yol almış. Emeği geçenlerden Allah Razı Olsun.

   
 Sağlık personeli 12:47 - 29.01.2012

        EDİTÖRDEN: Yorumunuz, ad ve soyadınızı kullanmadığınız için yayınlanmamıştır.

   
       

  SAĞLIKLI BESLENME VE KİLO KONTROLÜ


         Çünkü artık hazır beslenmeye yani fastfood tarzı, ayaküstü atıştırmalara doğru giden alışkanlıklarımız yüzünden, sağlıksız besle

  SAĞLIK TURİZMİNDE ÖNDE GELEN İLLERDENİZ


         Bolu’da ki sağlık sektörünün diğer illere nazaran çok önde olduğunu belirten Sağlık İl Müdürü Dr. Mahmut Arık; &ldquo

 
           YAZARLAR

 

Mehmet DEMİRCİ
ABULAM EMİNE DAVARCIOĞLU

 

İmdat ASLAN
CEMAAT NEYİ NİÇİN SAKLAR Kİ ?!

 

Semra KOCABAŞ
HERKES GİDER MERSİNE…

 

Erhan GÜÇER
TEBESSÜM

 

Fehimdar ÇİFTÇİ
ÇOCUKLARI KIYAS ZİNCİRİNE VURMAYALIM

 

Hakan AKPINAR
BOLUSPOR NERDEN NEREYE

 

Kamuran ESEN
MUDURNU’LU FATMA NİNE’NİN GÜNLÜĞÜ / Tasasız Günlük

 

Kayhan ACİKOL
EMPERYALİST HIRİSTİYAN ZİHNİYETİ VE ERMENİ’NİN TÜRK KATLİAMI

 

Mehmet BAŞARANGİL
ORTA YOLU TAKİP

 

Mustafa GÜLAY
İZZET BAYSAL BÖYLE ANILMAMALI

 

Nurettin TEKİNDOR
TÜRK ADI İLK KEZ ATATÜRK’LE YÜCELMİŞTİR

 

Tuğçe ASLAN
DEMLENDİKÇE

 

Şule YILMAZ
DÜNYA EMEKÇİ KADINLAR GÜNÜ

 

Canan DOĞAN
AMAÇ BELLİ DEĞİL Mİ?

 

Ferit ATALAY
DERS ALMAK GEREK

 

Gülev DAMGALI
Kırsal Kalkınma Programı 2011-2015 Dönemi

 

Nermin KAÇAR
VIDI VIDI (ÖYKÜ)

 

İrem ÇELİK
DÜŞÜNCE GÜCÜ
 

TÜM YAZARLARIMIZ

 
 


           KÜÇÜK MANŞET

           YORUMLAR


ANKARA   Ankara   MEDYA   GÜNCEL   1-LİG   ŞAMPİYONLAR LİGİ   MİLLİ TAKIM   MOTOR SPOR  
AVRUPA LİGİ   FENERBAHÇE   GALATASARAY   TRABZONSPOR   SÜPER LİG   BEŞİKTAŞ   VOLEYBOL   TENİS  
F1   FUTBOL   SPOR   BASKETBOL   SİYASET   EKONOMİ   SİNEMA   KÜLTÜR SANAT  
SAĞLIK   KADIN   3.SAYFA   TEKNOLOJİ   EĞİTİM   DÜNYA   ÖZEL HABER   SİZDEN GELENLER  
YAŞAM   ANKARA   MAGAZİN  
RSS © 2010 Sanat Sokağı Dergisi Türkiye'nin Haber Sitesi
Site iceriğinin telif hakkı bildirilmeksizin kullanılması yasaktır
Gizlilik İlkeleri | Kullanım Koşulları | Künye | Reklam | İletişim  
Antalya rent a car M.S.A. Yazılım || Coder / Mahmut GÜNDÜZALP